18 Aralık 2014 Perşembe
Yeni web sayfamızla yayındayız. Denemek için tıklayınız. ×

Kamudaki Kariyer Meslekler ve Sınavlar Konferansta Tartışıldı

Süleyman Demirel Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi Maliye Bölümü tarafından “Kamu Kurumlarında Kariyer Meslekler ve Meslek Sınavları” isimli bir konferans düzenlendi.

Prof. Dr. M. Lütfü Çakmakçı Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen konferansın açılış konuşmasını İİBF Maliye Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Serpil Ağçakaya yaptı. Ağçakaya, öğrencilerin mezun olmadan önce hedeflerini belirlemeleri gerektiğini, kamu sektörünün özel sektöre göre daha cazip olduğunu belirterek “Hayatımız, yaptığımız tercihlerin toplamıdır.” dedi.

Kaymakamlık, uzmanlık, denetmenlik gibi mesleklerin kariyer meslekler olduğunu ifade eden İİBF Dekanı Prof. Dr. Abdullah Eroğlu da, bu tür etkinliklerle kariyerinde temayüz etmiş insanların tecrübelerinden yararlanma fırsatı bulduklarını söyledi.

Kamu kurumlarındaki kariyer meslekler, kariyer meslek sınavları ve kariyer mesleklerin sağladığı avantajlar hakkında bilgi veren Başbakanlık Strateji Geliştirme Başkanlığı Uzmanı Mustafa Diri, Türkiye şartlarında İİBF mezunlarının iş imkanları ve iş potansiyeli açısından diğer mezunlara göre daha avantajlı olduğunu ifade etti. Diri, “Kariyer meslekler; idari hakimlik, kaymakam, meslek memurluğu, murakıplık, denetçilik, müfettişlik, kontrollük, uzmanlık ve denetmenliktir. Bu mesleklerin avantajları ise yüksek ücret, yükselme, yurt dışı imkanı ve özel sektöre kolay geçiştir. Kariyer meslek sınavları Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS), ÖSYM tarafından yapılan giriş sınavı, kurum tarafından yapılan giriş sınavları ve kurum tarafından yapılan sözlü sınavlardır. Sözlü sınav bu belirtilen sınavların sonrasında karşılaşılacak ortak sınavdır. Bu sınavları kazanmak zor değil. Günde 6 saat düzenli, sürekli ve verimli çalışma sonrası bu sınavlarda başarılı olunabilir. Biz de son sınıfta sizin yaşadığınız kaygıları yaşadık, zorlukları çektik. Kendinize güveniniz olsun.” dediMezun olduktan sonraki kariyer sürecinden bahseden Vergi Denetmen Yardımcısı Ali Altınkaynak ise “Sınava hazırlanma süreci içinde göstereceğiniz azim olumsuzlukları yok edecektir. Unutmayın ki, pasta çok geniş, hepimize yetecek pay var.” diye konuştu.

Seminer, öğrencilerin sorularının yanıtlanmasıyla son buldu.

Yukarı Çık